Superdeal – årskortet för 199 kr(ord pris: 699 kr). Använd koden JULKLAPP i sista steget.
HockeyNews
PLUS
ANNONS

Bevakningen presenteras av

Coolbet
Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.

Därför blev det Malmö för backstjärnan

Eemil Viro

Publicerad: 9 juni 2025

FacebookXWhatsApp

Backen Eemil Viro har tillbringat de senaste tre åren i Detroits organisation – men nu går karriären vidare i SHL och Malmö Redhawks.

ANNONS

Enligt Viro själv var det samtalen med ledarstaben som övertygade honom.

– Jag hade snack med tränarstaben och sportchefen. Vi pratade om laget och hur de bedriver träningen. Hur de utvecklar spelare. Det här känns som ett bra ställe för mig, säger han till Sydsvenskan.

Redhawks har fått fin utdelning på sina finska backvärvningar tidigare, med både Robin Salo och Lassi Thomson som två exempel.

Viro hoppas nu på en liknande resa – med en tydlig målbild i sikte - att vinna något med Malmö:

ANNONS

– Ja, till 100 procent. Det är fortfarande min målsättning.

En nyckelfigur i samtalen inför valet av Malmö - var assisterande tränaren Bert Robertsson, som Viro ser fram emot att arbeta med.

– Bert sa att jag har mer att ge offensivt. Han vill arbeta med mig så jag kan ta nästa kliv. Det gillade jag att höra och jag håller med.

Valet av Malmö handlar alltså inte bara om speltid – utan om en konkret plan för utveckling, som på sikt kan ta honom hela vägen tillbaka till NHL.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

ANNONS