HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Seger i debuten för Rakell efter övergången: "Kul att komma in i det"

(22835) Rickard Rakell
Bildbyrån
ANNONS

Rickard Rakell ska hjälpa Pittsburgh att gå långt i slutspelet.
I sin debut blev han en vinnare.
– Jag har känt mig piggare i benen, men det var kul att komma in i det direkt och vara runt grabbarna och att vinna var fantastiskt, säger han.

ANNONS

Rickard Rakell nämndes tidigt under säsongen som ett namn som kunde lämna sin klubb innan bytesfönstret stängde.

Så blev det också i måndags, på bytesfönstrets sista dag, då Rakell lämnade Anaheim för spel i Pittsburgh efter 339 poäng på 550 matcher i Duckströjan.

ANNONS

Under natten till onsdag svensk tid debuterade Rakell för sitt nya lag när man på hemmaplan besegrade Columbus med klara 5–1.

För den 28-årige svenskforwarden blev det drygt 14 minuters istid i tredjekedjan tillsammans med Jeff Carter och Kasperi Kapanen, bara timmar efter att han landat i sin nya hemstad.

– Att komma hit och få det varma välkomnandet jag fått från hela organisationen och spelarna har varit fantastiskt. Jag hade väldigt kul. Jag har känt mig piggare i benen, men det var kul att komma in i det direkt och vara runt grabbarna och att vinna var fantastiskt, säger han.

Pittsburgh Penguins–Columbus Blue Jackets 5–1 (0–1, 4–0, 1–0)
Mål, PIT:
Jake Guentzel 2, Radim Zohorna, Bryan Rust, Jevgenij Malkin
Mål, CBJ: Gustav Nyquist
Skott: 37–27 (12–7, 20–7, 5–13)

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

ANNONS