HockeyNews
PLUS

Efter målet och smällen – Djurgården får klara sig utan forwarden

(21473) Filip Cederqvist/Djurgården
Suvad Mrkonjic/Bildbyrån

Publicerad: 4 december 2021

FacebookXWhatsApp

Djurgårdsforwarden Filip Cederqvist tog en rejäl propp från Oskarshamns Dale Weise, men reste sig upp och gjorde mål.

Det kommer att dröja ett tag innan Cederqvist är spelklar igen.

ANNONS


Det var i torsdagens match som Djurgårdsforwarden Filip Cederqvist fick en rejäl tackling av Oskarshamnsforwarden Dale Weise och föll till isen med full kraft.

ANNONS


Cederqvist skakade av sig smällen, reste sig och tog sig in mot Oskarshamns mål och kunde klippa in Djurgårdens 1–1-kvittering på en fin pass från lagkaptenen Marcus Sörensen.


ANNONS


Därefter var det färdigspelat för Cederqvist som ådrog sig en hjärnskakning. Nu kommer han att vara borta i de tre återstående matcherna fram till jul.


– Med tanke på den smäll han fick och de symptom han har så får vi blicka framåt mot mellandagarna och ha ett bra decemberbrejk med träningen och att vara spelklar kring mellandagarna, säger Djurgårdens utvecklingschef Tobias Pehrsson till HockeyNews.se.


LÄS MEREks SHL-lista: "Kontraktet är en annan sorts fullträff"


Filip Cederqvist har varit en av Djurgårdens bästa spelare den här säsongen och har gjort 13 poäng (7 mål, 6 assist) på 24 matcher. Med det är han näst bästa poänggörare efter Marcus Sörensen.


Nu återstår att se när Cederqvist kan vara tillbaka i träning.


– Vi får ta en dag i taget och ser hur det utvecklar sig och vilka symptom som finns. Det beror på hur förbättringen blir från dag till dag, säger Tobias Pehrsson.


Wiktor Nilsson och Liam Öhgren är aktuella som ersättare för Filip Cederqvist mot Brynäs.


Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS