Så här spelar dina favoriter i SHL på försäsongen – schema lag för lag


8 juni 2021

SHL-lagen har gjort grovplaneringen för försäsongens träningsmatcher.

Så här matchar ditt favoritlag inför SHL-premiären den 11 september.



Det återstår fortfarande matcher på försäsongen som inte är spikade.

Men här är den officiella information som finns om datum, klockslag, motstånd och spelort.


Brynäs


11 augusti Timrå (Tierp)

19 augusti, kl 18.00, AIK (Hofors)

26 augusti, kl 20.00, Malmö (Södertälje, Skoda Trophy)

27 augusti, kl 18.30, Västerås (Södertälje, Skoda Trophy)

29 augusti, placeringsmatch X (Södertälje, Skoda Trophy)

2 september, kl 18.00, Örebro (Örebro)

5 september, kl 16.00, Timrå (Timrå)


Djurgården


13 augusti, kl 19.00 Leksand (borta)

20 augusti, kl 18.00 Örebro (Köping)

25 augusti, kl 18.30 SSK (Södertälje, Skoda Trophy)

28 augusti, kl 18.00 Linköping (Södertälje, Skoda Trophy)

29 augusti, placeringsmatch X (Södertälje, Skoda Trophy)

3 september, kl 18.00 Färjestad (Forshaga)


LÄS MERMiljonregn över SHL-klubbarna – 18 spelare har skrivit NHL-kontrakt


Frölunda


10 augusti, kl 18.00 Rögle (Kungsbacka)

12 augusti, kl 18.00 Växjö (Halmstad)

18 augusti, kl 19.00 Leksand (Strömstad)

19 augusti, kl 19.00 Färjestad (Strömstad)

26 augusti, kl 17.00 Mlada Boleslav (borta, CHL)

28 augusti, kl 20.05 ZSC Lions (Zürich, CHL)

2 september, kl 18.05 Mlada Boleslav (hemma, CHL)

4 september, kl 14.05 ZSC Lions (hemma, CHL)


Färjestad


11 augusti, kl 18.00 Örebro (Karlstad)

19 augusti, kl 19.00 Frölunda (Strömstad)

20 augusti, kl 19.00 Leksand (Strömstad)

27 augusti, kl 18.00 Örebro (Hällefors)

31 augusti, kl 18.00 Oskarshamn (Mjölby)

3 september, kl 18.00 Djurgården (Forshaga)

7 september, kl 18.00, Linköping (Skövde)


Färjestad och Victor Ejdsell förbereder sig för en ny säsong. Foto: Bildbyrån.


Leksand


13 augusti, kl 19.00 Djurgården (hemma)

18 augusti, kl 19.00 Frölunda (Strömstad)

20 augusti, kl 19.00 Färjestad (Strömstad)

27 augusti, kl 19.05 Slovan Bratislava (hemma, CHL)

29 augusti, kl 18.05 Trinec (hemma, CHL)

2 september, kl 19.30 Slovan Bratislava (borta, CHL)

4 september, kl 15.00 Trinec (borta, CHL)


Linköping


10 augusti, kl 18.00 Växjö (Linköping)

13 augusti, Oskarshamn (Visby)

19 augusti, kl 18.00 HV71 (Jönköping)

26 augusti, kl 16.30 Södertälje (Södertälje, Skoda Trophy)

28 augusti, kl 18.00 Djurgården (Södertälje, Skoda Trophy)

29 augusti, placeringsmatch X (Södertälje, Skoda Trophy)

7 september, kl 18.00, Färjestad (Skövde)


Luleå


12 augusti, kl 18.00 Björklöven (Umeå)

13 augusti, kl 19.00 Skellefteå (Skellefteå)

19 augusti, kl 17.30 Kärpät (Luleå)

25 augusti, kl 18.00 Modo (Örnsköldsvik)

3 september, kl 16.30 Kärpät (Uleåborg)

7 september, kl 18.00 Timrå (Luleå)


Thomas Berglund och Luleå drar igång träningsmatcherna den 12 augusti. Nästan bara två månader. Foto: Bildbyrån.


Malmö


13 augusti, Timrå (Landskrona)

19 augusti, kl 18.00 Växjö (Växjö)

24 augusti, kl 19.00 Oskarshamn (Malmö)

26 augusti, kl 20.00 Brynäs (Södertälje, Skoda Trophy)

28 augusti, Västerås (Södertälje, Skoda Trophy)

29 augusti, placeringsmatch X (Södertälje, Skoda Trophy)

2 september, Oskarshamn (borta)


Oskarshamn


13 augusti, kl 16.00 Linköping (Visby)

18 augusti, kl 18.00 Örebro (Hallsberg)

19 augusti, kl 18.00 Rögle (Ljungby)

24 augusti, kl 19.00 Malmö (Malmö)

31 augusti, kl 18.00 Färjestad (Mjölby)

2 september, kl 19.00 Malmö (Oskarshamn)


Rögle


10 augusti, kl 18.00 Frölunda (Kungsbacka)

19 augusti, kl 18.00 Oskarshamn (Ljungby)

21 augusti, kl 15.15 Troja/Ljungby (Ljungby)

26 augusti, kl 18.05 Zug (hemma, CHL)

28 augusti, kl 19.05 Red Bull München (hemma, CHL)

2 september, kl 20.05 Zug (borta, CHL)

4 september, kl 20.00 Red Bull München (borta, CHL)


LÄS MERBlickar framåt efter tunga säsongen: ”Målet är att vara bra till september”


Skellefteå


13 augusti, kl 19.00 Luleå (Skellefteå)

18 augusti, kl 19.00 Björklöven (Skellefteå)

20 augusti, kl 19.00 Modo (Örnsköldsvik)

27 augusti, kl 19.45 Lugano (borta, CHL)

29 augusti, kl 17.05 Eisbären Berlin (borta, CHL)

3 september, kl 18.05 Lugano (hemma, CHL)

5 september, kl 18.05 Eisbären Berlin (hemma, CHL)


Timrå


11 augusti, kl 18.00 Brynäs (Tierp)

13 augusti, kl 18.00 Malmö (Landskrona)

20 augusti, kl 18.00 Björklöven (Umeå)

26 augusti, kl 18.00 Björklöven (Timrå)

1 september, kl 18.00 Modo (Timrå)

5 september, kl 16.00 Brynäs (Timrå)

7 september, kl 18.00 Luleå (Luleå)


Kärt återseende! Timrå IK är tillbaka i SHL. Foto: Bildbyrån.


Växjö


10 augusti, kl 18.00 Linköping (borta)

12 augusti, kl 18.00 Frölunda (Halmstad)

19 augusti, kl 18.00 Malmö (hemma)

27 augusti, kl 18.05 Sparta Prag (hemma, CHL)

29 augusti, kl 14.35 Pinguins Bremerhaven (hemma, CHL)

3 september, kl 19.35 Sparta Prag (borta, CHL)

5 september, kl 18.05 Pinguins Bremerhaven (borta, CHL)


Örebro


11 augusti, kl 18.00 Färjestad (Karlstad)

18 augusti, kl 18.00 Oskarshamn (Hallsberg)

20 augusti, kl 18.00 Djurgården (Köping)

25 augusti, kl 18.00 HV71 (Jönköping)

27 augusti, kl 18.00 Färjestad (Hällefors)

2 september, kl 18.00 Brynäs (Örebro)